Back to School

In just over 2 short weeks, 4 of my 5 boys will be back to school. I’ve compiled one main shopping list from the published school supply lists for each of their grades and schools. So, how much do you think this is gonna cost?

2 boxes colored pencils
2 pencil pouches
6 boxes #2 pencils
2 packages cap erasers
1 package each red, blue, and black ink pens
22 glue sticks
1 large zipped binder with carrying strap
1- 1 & 1/2 inch clear view binder
5 packages wide ruled paper
1 package 3×5 note cards
1 package subject dividers
2 packages subject dividers with pockets
2 flash drives
2 plastic 12 inch rulers
5 boxes 24 count crayons
ear buds
1 protractor
1 four function calculator
2- 5×8 school boxes
3 pairs scissors, Fiskars, 5″ sharp
1 package sticky notes 1 7/8″ x 1 7/8″
3 spiral notebooks
1 pocket folder no brads
4 bottles hand sanitizer
4 containers Clorox wipes
1-8 count washable markers
1-8 count PRANG watercolors (no Crazy Art brand)
1 rest mat, 5/8″
2 EXPO dry erase markers
2 bottles liquid handsoap
4 large boxes facial tissue
1-100 count facial tissue
1 package 9 oz clear plastic cups
and last but not least
1 box Ziplock quart size storage bags

Advertisements

12 comments on “Back to School

  1. Denise says:

    I’ve been in this boat for many years. It’s expensive!!! Doesn’t help that I’m also buying supplies for my daycare kids. Good luck!

    • It’s crazy! That did not include the separate money we have to send with each of them to school for various other things they can only purchase AT school.

      Nor did it include backpacks/lunchboxes or new shoes for those that need it.

  2. amber says:

    i still feel so new to this whole school thing – i didn’t even know there WAS a supply list the school’s gave out. 😮 gonna check the kids school’s websites. we have a bit longer up here before school, but still…

    and my estimation is it’ll be a kachillion dollars. everything w/ kids seems to be. ;))

  3. Ashley says:

    Ouch! Good luck with that! I’d guess $150

  4. Clarita says:

    my goodness!! that’s take our week’s budget of grocery money, i’m sure, and we’d be living on fried eggs for a while! wowee!! i’d say close to $200.

  5. tessfull2 says:

    $180… I think you did good. I know I spent over $200 last year on the three but that was socks, undies etc.. included.

  6. Peach says:

    Since we homeschool and these lists became popular after I graduated, Sid and I wanted to go to the store and grab one of those lists and add it up just to see how much it is…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s